“V tomto díle mi přijdou ty otázky strašně jednoduché, až trapně bych řekl…” “Otázka s youtubery mě tedy dostala. Vidím, že dneska skutečně člověk musí sledovat všechno, když chce do Milionáře. Nejen mít znalosti z historie, zeměpisu, literatury atd., ale sledovat i seriály, především ty od Novy, či YT scénu.” “Sorry, ale ta baba v červeným měla tak lehký otázky, že bych se bez nápovědy dostal i dál než ona.” Stížnosti na úroveň otázek patří v komentářích pod videi Milionáře k nejpočetnějším. Na tomto webu jsme už několikrát Novu vybízeli k tomu, aby se poučila v zahraničí, a nejinak tomu bude i teď. Ale asi ne tak, jak si myslíte – otázky by měly být ještě jednodušší.
V tomto článku moc mých argumentů nenajdete, nechám za sebe tentokrát mluvit konkrétní otázky ze zahraničí, nejprve však producenta Michaela Daviese, který Milionáře přivedl do Ameriky. Originál jeho slov si můžete poslechnout zde.
Mnoho lidí nám říká, že v tomhle pořadu jsou strašně jednoduché otázky, což je aspekt této soutěže, který se nachází už v původní britské verzi, jenže tihle lidé ten aspekt nepochopili – z několika důvodů. Zaprvé, když sedíte v horkém křesle, je mnohem těžší odpovědět i ty nejjednodušší otázky, než když sedíte u televize doma. Zadruhé, k vítězství v této soutěži musíte správně zodpovědět patnáct otázek za sebou. V řadě. Viděl jsem reklamu na Jeopardy (Riskuj), kde Alex Trebek (moderátor) říká, že u nich žádné nápovědy nemají, protože je nepotřebují. Ale nemá pravdu. Soutěžící mají nápovědu na úplně všech otázkách, a to je možnost neodpovědět. To tady nemůžete, prostě odpovědět musíte. My po vás chceme tak trochu od všeho, musíte odpovědět na patnáct otázek, které pocházejí z nesmírně širokého spektra informací. Lidé, kteří Milionáře zkoumají, zjistí, že otázky možná nejsou ve svých oborech tak složité, ale jsou ze širokého spektra. A naprosto každý člověk, kterého znám, má alespoň nějaké mezery ve svém vzdělání. Toho využíváme. Ptáme se vás na klasickou kulturu i popkulturu. Dějepis i současnou politiku. Zeměpis i televizní pořady. Přísloví i recepty.
Pro ty, kteří instinktivně dlouhé odstavce přeskakují, tu mám shrnutí: Je vám k ničemu, když víte hodně o pár věcech; k úspěchu v Milionáři byste měli znát trošku, jenže o všem.
Udělejme si teď malý kvíz. Máte doma žáka šesté třídy? V zeměpise letos s největší pravděpodobností brali vzdálenost Země od Slunce. Zkuste se ho schválně zeptat. Odpověděl vám 150 milionů kilometrů? Gratuluji, právě by mohl vyhrát milion dolarů. Víte, že Lesotho je ze všech stran obklopeno Jihoafrickou republikou? Další milion dolarů. Co vám říká latinský pojem Quercus robur? Ušklíbnete se, protože dub letní, který se pod tímto termínem skrývá, vám přece roste za oknem? Mohli byste mít milion liber. Která fyzikální jednotka je pojmenována po italském šlechtici, Ohm nebo Volt? Že Ohm zní německy, takže to musí být Volt? Zase milion. I správnou odpověď na otázku, kterou dostala první britská výherkyně milionu, jsem našel v učebnici dějepisu pro první ročník střední školy.
Zatím jsme se dívali na formáty z USA a Velké Británie, pojďme teď do Německa, které se vyrábí ve stejném studiu, jako česká verze. Většinu jejich otázek za milion najdete tady, podívejme se na tu první a zatím poslední. Jak se jmenoval Šerpa, se kterým Edmund Hillary roku 1953 vystoupil na Mount Everest, Nasreddin Hodscha, Nursay Pimsorn, Tenzing Norgay, nebo Abrindranath Singh? Věřím, že alespoň jedno jméno jste už slyšeli. Shodou okolností jsem úplně stejnou otázku minulou sobotu viděl ve víkendové příloze MF DNES. Správnou odpovědí je Tenzing Norgay, ale tam za to nedávali ani euro (potažmo německou marku).
Představte si, prosím, klasickou Rubikovu kostku. Kolik kostiček se nachází v jednom řádku? Dobře, teď toto číslo umocněte na třetí (x kostek je ve vodorovném směru, x ve svislém a x do šířky). Pokud si uvědomíte, že uprostřed žádná kostička být nemusí, hravě teď odpovíte na otázku za milion eur: kolik jich tam je? Jestli jste si vzpomněli, že v řádku jsou tři kostičky a že 3 krát 3 krát 3 je 27, minus ta jedna uprostřed, a dostali jste se k číslu 26, mohly by na vás padat konfety ze stropu studia.
U všech výše zmíněných otázek samozřejmě platí, že byste nejdříve museli odpovědět na předchozích 14 otázek. Skočme do další mentální disciplíny: na kolik korun byste ocenili otázku (viz náhledový obrázek) “Která historická událost je považována za předěl mezi středověkem a novověkem?” – možnosti jsou A: dobytí Bastily, B: objevení Ameriky, C: korunovace Karla Velikého, D: vynález žárovky. V Německu se tato otázka objevila na jedenácté příčce – za 32 tisíc eur (865 tis. Kč). V Česku by to asi vzbudilo pohoršení, jak je to primitivní. Připomeňme, že tak vysoko se u nás dostal zatím jen jeden soutěžící, Jan Beránek, který měl za úkol si vzpomenout, kolik miminek leze po žižkovské věži. Možná, že je to subjektivní, ale myslím, že německá otázka je mnohem jednodušší.
Ještě ke kritizovanému zaměření otázek na pořady TV Nova: sám otázky tohoto typu moc rád nemám, ale jsou běžné i jinde. Věrní čtenáři možná znají případ Angličana Charlese Ingrama (ten se pokusil s pomocí komplice ve studiu podvodně vyhrát milion liber, ale o to tu teď nejde). Víte, jaká byla jeho šestá otázka? “Kdo je v Korunovační ulici (seriálu podobnému české Ulici) Audreyina dcera – Janice, Gail, Linda, nebo Sally?” V mezinárodním kontextu tedy otázky na tvorbu domovského TV programu nejsou neobvyklé.
Už to, že se přes záchytný bod doteď (dnes bude odvysílán sedmý díl) dostal jen jeden soutěžící, je poměrně velkou výstrahou, že s obtížností otázek není něco v pořádku. A perlička na závěr: před třinácti lety se na českém trhu objevila PC hra Chcete být milionářem, která ve své databázi měla asi tři tisíce otázek; jak zněla jedna z otázek přichystaných na patnáctou úroveň? “Které z následujících namibijských měst leží nejjižněji – Keetmanshoop, Swakopmund, Windhoek, nebo Tsumeb?” Lepší ukázku přehnané obtížnosti českých otázek snad ani neznám.
A správnou odpověď se dozvíte… za chviličku.
Co se stalo s vysíláním těch starších dílů, které jsem často sledovala, ale před pár dny již není možné nikde najít. Poradíte? Já jsem také zahlédla nového Milionáře s p. Vašutem a vůbec se mi nelíbilo – on se na tento pořad nehodí tak dobře jako všichni před ním. On je pro mne spojen v rolích proutníka a prodavače vín. Škoda, že se nenašel někdo lepší a já nemohu sledovat ty soutěže starší. Je také pravda, že prvních 5 otázek je nudných a pro mateřské školky a některé další nesmyslně složité a nic nenaučí. Co se ale zhoršilo, jsou tak neuvěřitelně dlouhé přestávky, že na jiné stanici člověka zaujme další program. Prosím, dejte vědět co je alespoň s těmi reprízami. Děkuji předem..